Συμμετοχή του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας σε πρόγραμμα Comenius

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Δία Βίου Μάθησης-Comenius-Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις, το 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ υλοποιεί σχετικό πρόγραμμα με τίτλο: "Que s'ouvrent les portails! " («ας ανοίξουν τα κάστρα ως χώροι πολιτισμού!»).

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν τα παρακάτω σχολεία :

• Collège "Louis Arbogast" (Mutzig-Alsace) - ΓΑΛΛΙΑ
  • IES Luis Garcia Berlanga (Sant Joan d'Alacant-Alicante) - ΙΣΠΑΝΙΑ
  • Montessori College (Nijmegen) - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
  • Istituto Comprensivo "Cardinale Oreste Giorgi" (Valmontone-Lazio) - ΙΤΑΛΙΑ

Η πρώτη συνάντηση των εταίρων των 5 χωρών (Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Oλλανδία) πρόκειται να πραγματοποιηθεί στην πόλη μας από 5-9 Νοεμβρίου 2011. Στη συνάντηση αυτή θα συμμετέχουν 13 άτομα, υπεύθυνοι δράσης και μέλη της παιδαγωγικής ομάδας κάθε σχολείου-εταίρου.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι διετής (2011-2013) και το σχολείο μας έχει αναλάβει το συντονισμό.

Η παιδαγωγική ομάδα του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας

Βρίσκεστε εδώ: Home Δράσεις Σχολικές Δράσεις Comenius Συμμετοχή του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας σε πρόγραμμα Comenius