Αγωγή Υγείας, Περιβάλλον, Πολιτισμός

Σας πληροφορούμε ότι η Δ.Δ.Ε Πρέβεζας προκειμένου να στηρίξει και να υποστηρίξει την προσπάθεια των μαθητών της Γ΄ λυκείου για την αποτελεσματική πρόσβασή τους στις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης πρόκειται να διοργανώσει και να υλοποιήσει βιωματικά εργαστήρια συμβουλευτικής της σταδιοδρομίας και επαγγελματικού προσανατολισμού.

Τα εργαστήρια απευθύνονται κυρίως και πρωτίστως στους μαθητές της Γ΄ λυκείου αλλά εφό- σον το επιθυμούν μπορούν να συμμετάσχουν σ΄ συτά και οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ λυκείου.

Θα πραγματοποιηθούν στις αντίστοιχες αίθουσες των πολλαπλών χρήσεων των σχολικών μονάδων 1ου ΓΕΛ. Πρέβεζας, 1ου ΕΠΑ.Λ. Πρέβεζας, 2ου Γ.Ε.Λ. Πρέβεζας, Εσπερινού ΓΕΛ. Πρέβεζας 1ου ΓΕ.Λ. Φιλιππιάδας, 1ου ΕΠΑ.Λ. Φιλιππιάδας, ΓΕ.Λ. Πάργας, ΓΕ.Λ. Λούρου, ΓΕ.Λ. Καναλακίου, 1ου ΕΠΑ.Λ. Καναλακίου, ΕΠΑ.Σ. Πρέβεζας κατά το χρονικό διάστημα, από 5/6/2012 έως και την κατάληκτική ημερομηνία της ηλεκτρονικής υποβολής του μηχανογραφικού τους, σε ημέρες και ώρες που θα επιλέξουν ο σύλλογος των καθηγητών σε συνεργασία με τα δεκαπενταμελή συμβούλια των μαθητικών κοινοτήτων των αντιστοίχων σχολείων.

Στόχος των βιωματικών εργαστηρίων είναι η πληρέστερη ενημέρωση, η τεκμηρίωση των πληροφοριών και η παροχή συμβουλευτικής της σταδιοδρομίας για τις σχολές και τα τμήματα των Α.Ε.Ι., των Τ.Ε.Ι., του Πανεπιστημίου της Κύπρου, του Ε.Α.Π., της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Σχολές των σωμάτων ασφαλείας, τις Σχολές των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού, τις Ανώτατες Θεολογικές Ακαδημίες και τις Ανώτερες σχολές της Τουριστικής εκπαίδευσης.

Οι θεματικές της πληροφόρησης αφορούν τους οδηγούς των σπουδών, την πρόσβαση στην αγορά της εργασίας, το εργασιακό πλαίσιο, τα επαγγελματικά δικαιώματα, τα εργασιακά δικαιώματα, τα συνταξιοδοτικά δικαώματα, το πλάισιο αφάλειας και υγιεινής της εργασίας, τους επαγγελματικούς εργασιακούς φορείς κ.α.

Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή των μαθητών στα εργαστήρια είναι προαιρετική και χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Την ευθύνη του σχεδιασμoύ, της οργάνωσης και της υλοποίησης των βιωματικών εργαστηρίων έχει ο σχολικός σύμβουλος Π.Ε.02 της Δ.Δ.Ε. Πρέβεζας κ. Κωνσταντίνος Τσιαντής.

Παρακαλούνται οι καθηγητές και οι Διευθυντές να ενημερώσουν τους μαθητές, τους γονείς και τους κηδεμόνες τους.

Οι Διευθυντές μπορούν να εκδηλώνουν το ενδιαφέρον των μαθητών του σχολείου τους για τον καθορισμό της ημερομηνίας της συνάντησης, επικοινωνώντας με το σχολικό σύμβουλο κ. Κωνσταντίνο Τσιαντή στα τηλέφωνα 2682024601 και 6906945796.

Ο Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε.02

Κωνσταντίνος Τσιαντής

Βρίσκεστε εδώ: Home Αγωγή Υγείας, Περιβάλλον, Πολιτισμός Σχολικοί Σύμβουλοι Βιωματικά εργαστήρια με θέμα τη συμβουλευτική της σταδιοδρομίας και τον επαγγελματικό προσανατολισμό