Πραγματοποίηση Σεμιναρίου Καθηγητών Πληροφορικής για το Scratch

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρακολούθησαν 27 καθηγητές Πληροφορικής ΠΕ19-20 το σεμινάριο για το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch που διοργάνωσαν ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Πρέβεζας και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Πρέβεζας την Τετάρτη 13/2/2013 και ώρα 5-8 μμ στο ΣΕΚ/ 1ο ΕΠΑΛ Πρέβεζας.

Παρουσιάστηκε το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για το μάθημα της Πληροφορικής στα Γυμνάσια και τα Δημοτικά, αναλύθηκε η φιλοσοφία του και ακολούθησε περιγραφή του περιβάλλοντος του Scratch που αποτελεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα “οπτικού προγραμματισμού με πλακίδια” από το Σχολικό σύμβουλο Πληροφορικής κ. Μπασούνα Αθανάσιο.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε βιωματική εργαστηριακή εξάσκηση σε βασικές εφαρμογές του προγράμματος Scratch και παρουσίαση διδακτικών σεναρίων για τον προγραμματισμό βασισμένα στο Scratch, με τη βοήθεια των υπευθύνων του Κέντρου Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών Πρέβεζας

Χρήσιμο υλικό από το σεμινάριο scratch μπορείτε να βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Νέο πρόγραμμα σπουδών Πληροφορικής Γυμνασίου

Πρόγραμμα σπουδών Πληροφορικής Δημοτικού

Οδηγός εκπαιδευτικού Πληροφορικής Γυμνασίου

Οδηγός εκπαιδευτικού Πληροφορικής Δημοτικού

Βιβλίο Δημιουργώ Παιχνίδια στο SCRATCH - Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Βιβλίο Οδηγός SCRATCH - Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Προσαρμογή Σχολικού Βιβλίου στο SCRATCH - Στ. Χαραλαμπίδης

Πρόγραμμα Scratch 1.4

Έτοιμα project scratch για χρήση σε εκπαιδευτικά σενάρια

Βρίσκεστε εδώ: Home Δράσεις ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Πραγματοποίηση Σεμιναρίου Καθηγητών Πληροφορικής για το Scratch