Τη Δευτέρα 27 Μαρτίου, λήγει η προθεσμία  υποβολής αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις.

Για να υποβάλλετε αίτηση εισέρχεστε

Με  απόφαση της Δ.Ε.Π.Π.Σ. ο αριθμός των εισακτέων μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Πρέβεζας ορίστηκε σε πενήντα πέντε (55).

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων για το σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιείται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής, σχετικών με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 29 Απριλίου 2023.

Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζεται εξεταστέα ύλη και δεν ελέγχονται γνώσεις οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση. Επίσης οι μαθητές/-τρες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από τη φοίτησή τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για την επιτυχή συμμετοχή τους.

Η πραγματοποίηση της εξέτασης θα γίνει με ευθύνη της Δ.Ε.Π.Π.Σ.. Τα θέματα και των δύο γνωστικών πεδίων (Κατανόηση Κειμένων Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικά) θα είναι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και οι απαντήσεις θα σημειώνονται σε ειδικό απαντητικό φύλλο, το οποίο θα αποσταλεί στα σχολεία από την Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δοκιμασίας διάρκειας εκατόν πενήντα λεπτών (150 min).

Η διεξαγωγή της δοκιμασίας (τεστ δεξιοτήτων) θα λάβει  χώρα στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου, το οποίο ορίζεται ως εξεταστικό κέντρο.

Η συμμετοχή στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων σε ένα Πρότυπο Σχολείο επιτρέπεται ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής του/της μαθητή/τριας.
Η εξέταση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες όπως αυτές αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3699/2008 (Α΄ 199) θα γίνει σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Υ.Α. με  αριθμ.  22010/Δ6/24-02-2023 (ΦΕΚ 1062/τ.Β΄).

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε: https://depps.minedu.gov.gr/?p=11639

Βρίσκεστε εδώ: Home Εκπαιδευτικά Θέματα Προγράμματα Σπουδών - Μαθήματα ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ