Την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012, στις εγκαταστάσεις του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού της Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της 26ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος.

Οι συμμετέχοντες, ο τελικός αριθμός των οποίων ήταν 138, χωρισμένοι σε 10 επιτροπές, κατέληξαν σε 10 ψηφίσματα τα οποία συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια της Ολομέλειας.

Η πενταμελής κριτική επιτροπή, αποτελούμενη από τους Βασίλη Στραβαρίδη (πρόεδρος), Γιάννη Λιάπη, Άννυ Τεντοκάλλη, Δημήτρη Χαπιζάνη συνεδρίασε μετά το πέρας των εργασιών και κατέληξε στην επιλογή των παρακάτω 8 μαθητών, οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην 72η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, η οποία θα λάβει χώρα στο Μόναχο της Γερμανίας.

(οι μαθητές κατατάσσονται αλφαβητικά):

• Χρήστος ΖΩΗΣ (2ο ΓΕΛ Πρέβεζας)
  • Αθανάσιος ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ΓΕΛ Οιχαλίας Τρικάλων)
  • Δήμητρα ΚΑΡΑΚΙΟΥΛΑΚΗ (2ο ΓΕΛ Ανατόλια)
  • Λέανδορς ΛΑΜΝΗΣ (1ο ΓΕΛ Θέρμης)
  • Αναστασία ΝΤΡΑΧΑ (Ελληνογαλλική Σχολική Καλαμαρί)
  • Γεώργιος ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ (3ο ΓΕΛ Κατερίνης)
  • Χαρίκλεια ΤΣΟΥΚΑΝΕΡΗ (9ο ΓΕΛ Λάρισας)
  • Αθηνά ΦΙΡΤΙΝΙΔΟΥ (2ο ΓΕΛ Μαντουλίδη)

Συγχαίρουμε το μαθητή του 2ου ΓΕΛ Πρέβεζας Χρήστο Ζώη για την επιλογή του ανάμεσα στους εκπροσώπους της Ελλάδας και του ευχόμαστε επιτυχίες και στη συνέχεια.

Διαβάστε περισσότερα.

Διαβάστε το κείμενο με τα ψηφίσματα της συνδιάσκεψης.

Βρίσκεστε εδώ: Home Εκπαιδευτικά Θέματα Διαγωνισμοί Επιτυχόντες 26ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος