Εγκύκλιος μετατάξεων των κλάδων ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. από την Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Διαβαστε την εγκύκλιο

Διόρθωσεις:

• στην παράγραφο 3.5.α στην Τρίτη πρόταση εκ παραδρομής αναγράφεται «σχολικής μονάδα Π/θμιας Εκπ/σης» αντί του ορθού «σχολικής μονάδας Δ/Θμιας Εκπ/σης».
  • στην σελίδα 3 της αίτησης στις ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ στην παράγραφο ΙΙ εκ παραδρομής αναγράφεται «σε 21-6-2012» αντί του ορθού «30-6-2012».

Διευκρινίσεις:

• Σας γνωρίζουμε ότι, όσον αφορά την εγκύκλιο 38784/Δ1/20-03-2013 και συγκεκριμένα στην περίπτωση του κωλύματος των αιτούντων εκπαιδευτικών λόγω μη συμπλήρωσης πέντε ετών εκπαιδευτικής υπηρεσίας στον κλάδο που υπηρετούν, τα πέντε έτη υπηρεσίας (μαζί με την προϋπηρεσία ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) πρέπει να συμπληρώνονται την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών (2/4/2013) και όχι την 31/8/2013.
  • Σχετικά με το υπόψη θέμα και συγκεκριμένα με τα αναφερόμενα στη δεύτερη ημιπερίοδο της περίπτωσης α΄ του κεφαλαίου Β' του πρώτου μέρους της αριθμ. 38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιου μετατάξεων τα ακόλουθα: Για τη συμπλήρωση των πέντε (5) ετών εκπαιδευτικής υπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη και :

α) η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών-ωρομισθίων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και
β) η υπηρεσία που προσφέρθηκε από τους εκπαιδευτικούς στις σχολικές μονάδες της Α/θμιας με διάθεση-απόσπαση.

Βρίσκεστε εδώ: Home Εκπαιδευτικά Θέματα Εκπαιδευτικοί Εγκύκλιος μετατάξεων από Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια νέων κλάδων Πρωροβάθμιας