4o Γυμνάσιο Πρέβεζας: Πρόγραμμα Comenius

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Δία Βίου Μάθησης-Comenius-Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις, το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας υλοποιεί πρόγραμμα με τίτλο: "Que s'ouvrent les portails! " («ας ανοίξουν τα κάστρα ως χώροι πολιτισμού!»).

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν τα παρακάτω σχολεία :

• 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας ( Συντονιστής του προγράμματος) ΕΛΛΑΔΑ
  • Collège "Louis Arbogast" (Mutzig-Alsace) ΓΑΛΛΙΑ
  • IES Luis Garcia Berlanga (Sant Joan d'Alacant-Alicante) ΙΣΠΑΝΙΑ
  • Montessori College (Nijmegen) ΟΛΛΑΝΔΙΑ
  • Istituto Comprensivo "Cardinale Oreste Giorgi" (Valmontone-Lazio) ΙΤΑΛΙΑ

Κατά την πρόοδο του προγράμματος ήδη καθηγητές και μαθητές από το 4ο Γυμνάσιο έχουν επισκεφτεί τα σχολεία της Ιταλίας , Γαλλίας και Ισπανίας .

Η πέμπτη και πρoτελευταία συνάντηση των εταίρων των 5 χωρών πρόκειται να πραγματοποιηθεί στην πόλη μας από 6-10 Απριλίου 2013. Στη συνάντηση αυτή θα φιλοξενηθούν στην Πρέβεζα 26 άτομα, 13 καθηγητές - μέλη της παιδαγωγικής ομάδας κάθε σχολείου-εταίρου και 13 μαθητές τους.

Το πρόγραμμα, που βρίσκεται στη δεύτερη και τελευταία χρονιά υλοποίησής του, θα ολοκληρωθεί τον Μάιο στην Ολλανδία , και το 4ο Γυμνάσιο θα συμμετέχει με 11 συνολικά καθηγητές και μαθητές του.

Η παιδαγωγική ομάδα του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας

Βρίσκεστε εδώ: Home Δράσεις Σχολικές Δράσεις Comenius 4o Γυμνάσιο Πρέβεζας: Πρόγραμμα Comenius