ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΠΓ 2024 Α

ΚΠΓ Α΄ 2024  ΩΡΕΣ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ 1ο ΓΕΛ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Παραλαβή πιστοποιητικών ΚΠΓ Α΄ εξεταστικής περιόδου 2023

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ  ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΛΕΙΤΕ ΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 6952011666

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΕΣΥΠ (ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ)

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΕΣΥΠ (ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ)

H Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Πρέβεζας ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους ότι το Κέντρο Συμ-βουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) στεγάζεται στα γραφεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας (Κολοκοτρώνη - Περιοχή Νοσοκομείου, Διδακτήριο 2ου Γενικού Λυκείου Πρέβεζας) και λειτουργεί σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ-ΤΕΤΑΡΤΗ : 10.00 π.μ. έως 6.00 μ.μ.
ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ : 7.00 π.μ. έως 3.00μ.μ.

Τηλ. : 2682089795
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστοσελίδα: http://kesyp.pre.sch.gr

Απευθύνεται:

σε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας, μαθητές, καθηγητές, γονείς αλλά και σε κάθε ενδιαφερό-μενο που έχει ανάγκη συμβουλευτικής στήριξης και πληροφόρησης σχετικά με τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές του επιλογές.

Προσφέρει:

• Ενημέρωση μαθητών/μαθητριών αλλά και καθηγητών σε θέματα που αφορούν στις με-ταβολές στο σύστημα εκπαίδευσης (ΓΕΛ-ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κλπ.).
  • Συμβουλευτική στήριξη (ατομική, ομαδική) σε μαθητές και νέους για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους αποφάσεις.
  • Αξιόπιστη και έγκυρη πληροφόρηση σε ζητήματα σπουδών, κατάρτισης και αγοράς εργασίας.

Διαθέτει:

• Τests ικανοτήτων, ενδιαφερόντων, αξιών, λήψης απόφασης.
  • Πληροφοριακό και ενημερωτικό υλικό για θέματα εκπαίδευσης, κατάρτισης και αγοράς εργασίας σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή.
  • Βιβλιοθήκη με τίτλους που άπτονται θεμάτων Επαγγελματικού Προσανατολισμού
  • Σειρά αρχείων: 1. Έντυπων οδηγών σπουδών Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Στρατιωτικών και άλλων σχολών 2. Μεταπτυχιακών σπουδών και Υποτροφιών 3. Ηλεκτρονικών διευθύνσεων 4. Ευρωπαϊκών προγραμμάτων 5. Οδηγό για σπουδές στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστή-μιο 6. Αρχείο δημοσιευμάτων που αφορούν τις επαγγελματικές προοπτικές και την αγορά εργασίας.
  • Πρόσβαση σε δίκτυα / διαδίκτυο, βάσεις μορφωτικών και επαγγελματικών δεδομένων.

Οι μαθητές/τριες των Γυμνασίων, των ΓΕΛ & ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, οι απόφοιτοι, οι γονείς – κη-δεμόνες τους και γενικά κάθε ενδιαφερόμενος, μπορούν να επισκέπτονται το ΚΕΣΥΠ τις ώρες που λειτουργεί για ενημέρωση και συμβουλευτική στήριξη προκειμένου να οδηγηθούν στις καλύτερες γι΄ αυτούς δυνατές επιλογές.

ΑΠΟ ΤΗ Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Βρίσκεστε εδώ: Home Δ.Δ.Ε. ΠΡΕΒΕΖΑΣ Δελτία Τύπου ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΕΣΥΠ (ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ)