Αρχική

Σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων υλοποιεί πρόγραμμα υποτροφιών επαγγελματικής εμπειρίας για αποφοίτους Τεχνικής Εκπαίδευσης. Πρόκειται για το πρόγραμμα «Μαθητεία για Αποφοίτους» το οποίο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινοτικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος αυτού δίνεται η ευκαιρία σε νέους αποφοίτους Τεχνικής Εκπαίδευσης των τελευταίων δύο (2) σχολικών ετών( συμπεριλαμβανομένων και των φετινών αποφοίτων) να πραγματοποιήσουν μαθητεία 6 ωρών ημερησίως σε επιχειρήσεις που προσφέρουν θέσεις μαθητείας.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται για το πρόγραμμα μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.mathiteia4u.gov.gr.

Δ/νση Σπουδών Δ/θμιας Εκπ/σης ΥΠΔΒΜΘ - Τμήμα Β'

Ο Προϊστάμενος

Αναστάσιος Βιολέτης

Βρίσκεστε εδώ: Home Uncategorised Πρόγραμμα υποτροφιών επαγγελματικής εμπειρίας για αποφοίτους Τεχνικής Εκπαίδευσης